РАЙОН.IN.UA
Князь Вітовт
Князь Вітовт

Як одягався князь Вітовт

19:03 05.08.2018
159

Напередодні святкування 590-ї річниці Луцького з’їзду монархів, постать литовського князя Вітовта, як організатора цього дипломатичного заходу, викликає все більше і більше інтересу з боку лучан.

Цікавим аспектом історії є безумовно тогочасна мода. Адже тоді не було фотографів, які б могли миттєво зберегти для нащадків святковий «лук» князя та його оточення, тому основним джерелом для нас є писемні згадки та зображення князя пізнішого періоду, що основувались на спогадах очевидців тих далеких часів.

Відомо, що роки життя князя Вітовта припадають на 1350 – 1430 роки, тобто це середина XIV – перш десятиліття XV століття. З історичних джерел відомо, що вкінці ХІІІ століття мода князівської знаті розвивався під впливом східно-візантійських традицій.

Характерною рисою чоловічого і жіночого парадного костюму були обов’язково закриті верхні і нижні кінцівки, груди та плечі. Не дивлячись на те, що одяг так би мовити був закритий, він був дуже розкішний, адже був виготовлений із шовкових і парчевих східних тканин, прикрашених вишитими золотими або срібними нитками. Весь комплекс костюму доповнювала «ювелірка». Символом влади була пурпурова мантія на горностаєвій підшивці, що застібалась фібулою на правому плечі.

На противагу парадному, повсякденний костюм князів і знаті був простим і зручним. Він складався з сорочки, вузьких штанів, верхнього одягу схожого на свитку, а голову прикрашав убір зі сферичним верхом і хутряною опушкою. Поверх всього міг бути безрукавний плащ.

У наступному XIV столітті князь Вітовт та його сучасники активно носили як місцеві, так і західноєвропейські наряди. Історики моди знайшли в писемних джерелах свідчення, що Вітовт одягався по тогочасній бургундській моді, яка із швидкістю світла поширювалась тоді по всій Європі. Виявляється саме бургундський княжий двір був за Вітовта, столицею європейської моди, як то зараз Париж.

У своєму дослідженні «Осінь Середньовіччя», історик Йохан Хейзінг пише такі слова: «Двір – це та сфера, де естетика форм життєвого укладу могла розкриватися найбільш повно. Відомо, яке значення надавали герцоги Бургундські всьому, що стосувалося придворної розкоші і пишноти». Пізніше витончену моду бургундських правителів успадкували монархи Габсбурги.

Але повернемось до Вітовта. Він у своєму гардеробі поєднував бургундську моду із простими речами. Що мається на увазі? Сорочка з вибіленого полотна, поверх якої він одягав верхній каптан або жупан, суконні штани, і завершував образ пояс, розшитий золотом.

Що взував князь? Звичайно для нього шились найкращі шкіряні чоботи із золотими шпорами.

Отож, можна сказати, за багато століть нічого не змінилось, мода була досить важливим елементом не лише для князів, а й для простого люду, про що ми розповімо в наступній публікації.

Тетяна ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО

Читайте також: Корона для Вітовта, або як історики шукають зерно правди коронації князя на Луцькому з’їзді монархів

Легенди Луцька, або як Вітовт доньку заміж видавав

Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Район.Луцьк» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу телефонуйте +38 066 413 29 28 або пишіть на редакційну електронну адресу lutsk.rayon@gmail.com

Коментарі
26 березня
Вчора
24.03.2019