В Острозі створили Інтерактивний музей із проєкторами та «загубленими» експонатами

16:06 26.10.2019
417

Культурний ХАБ із майданчиком для концертів та майстеркласів, десять найцінніших оцифрованих книг, сторінки яких можна погортати на планшетах, аудіогід, світлова проєкція на стіни старовинної вежі… Усе це тепер можна побачити в Острозі.

Інтерактивний музей книги відкрили в Острозі в четвер, 24 жовтня. Проєкт, завдяки якому оновили музейний простір, здобув перемогу у конкурсі «Малі міста – великі враження» від Міністерства культури України.

Читайте про це більше тут: В Острозі презентують проєкт «Інтерактивний музей стародруків»

Презентували новий простір автори та ініціатори проєкту – завідувачка Музею книги та друкарства Світлана Позіховська та заступник директора історико-культурного заповідника Андрій Брижук. Розпочалися урочистості із вітальних слів гостей. Зокрема, серед численної публіки були присутні куратор проекту «Малі міста – великі враження» Міністерства культури України Лілія Бевзюк-Волошина, начальник відділу охорони пам'яток історії та культури Рівненської облдержадміністрації Юрій Калітинський, консультанти Офісу реформ Рівненського РВ Асоціації міст України Василь Курилас та Олена Семенович, директори Рівненського краєзнавчого музею Олександр Булига та Нетішенського – Оксана Кононюк. Відвідали презентацію Острозький міський голова Олександр Шикер, депутат Рівненської обласної ради Віталій Ундір, представники острозьких РДА і райради. Крім того, побачити оновлення завітали учасники ХVІ наукової конференції «Острозькі краєзнавчі читання», яка відбулася у межах проєкту та інші.
Розповідаючи про новий культурний простір, Світлана Позіховська наголошувала на мобільності виставки. Наразі відвідувачі музею можуть ознайомитися з вибраними найцікавішими десятьма книгами з п’ятитисячної колекції, які раніше губилися в загальній кількості унікальних стародруків. Зокрема, до огляду представлена інкунабула «Coniurationes demonum» (Вигнання демонів), видана у Римі 1492 року. Також школярам буде цікаво побачити першу граматику Мелетія Смотрицького «Граматика слов'янська», видану 1648 року в Москві. Неабияку увагу привертає «Зільник» – ілюстрована книга про корисні властивості рослин. На 1584 сторінках описано найбільш відомі в Центральній та Південній Європі XVI ст. види рослин. Також відвідувачам музею представили рукопис Корану ХІХ ст. Книга є унікальною пам’яткою релігійної традиції західних татар. Його текст, найімовірніше, було переписано саме в Острозі чи неподалік від нього, манускрипт залишається єдиним відомим рукописом Корану, створеним на Волині та в Західній Україні загалом. До слова, музейники доповнили виставку книг експонатами періоду видань.

Читайте також: П’ять інтерактивних цікавинок оновленої експозиції Музею книги і друкарства
У вітальному слові Віталій Ундір зауважив, що Музей книги й друкарства в Острозі постійно розвивається, однак нинішні зміни – «must see» для всіх поціновувачів книг, культурних надбань і української спадщини загалом.

Посадовці оглянули процес створення інтерактивного музею

Нинішні просторові рішення експозиції дозволили підкреслити архітектурну особливість Луцької вежі XVI століття, у якій із 1985 року розміщений музей. Осучаснений дизайн із використанням інноваційні технології покликаний зацікавити молодь проводити свій час у музеї. До прикладу, сенсорний кіоск, який запрацював у Музеї книги наприкінці 2018 року, є надзвичайно популярним, особливо серед школярів. Завдяки пристрою охочі змогли «зазирнути» в минуле Луцької вежі, детальніше дізнатися її історію, почути оригінальний острозький наспів. Крім того, Андрій Брижук розповів присутнім про впровадження в Музеї книги аудіогідів. Така новинка успішно функціює в Острозькому замку й не потребує додаткових фінансових витрат – охочі, зісканувавши QR-код, можуть прослухати екскурсію на своєму смартфоні.

Прогулятися замком Острозьких допоможе аудіогідВажливо відзначити й те, що Інтерактивний музей книги спрямований на інклюзію. Зокрема, у залах облаштовують таблиці для людей із вадами зору. Крім того, тепер експозиція стане більш зрозумілою для іноземців, адже найголовніша інформація про експонати й виставки вміщена на плакатах українською та англійською мовами.

Інтерактивність закладу полягає і в тому, що залу на першому поверсі можна використовувати як культурний ХАБ для проведення зустрічей, змінних виставок, концертів. До речі, під час презентації острозькі музиканти перевіряли акустичні можливості нової зали. Перед публікою виступали музичний колектив «Вечірня школа», тріо «Барви» та дует Тараса Хмарука й Оксани Скороход.


Окрім того, на заході всі охочі мали можливість поринути у віртуальну реальність за допомогою VR-окулярів та відео 360, яке підготували у межах проєкту «Віртуальний музей спадщини князів Острозьких». Його цьогоріч реалізовували очільниця Туристично-інформаційного центру Острога Анастасія Драчук та завідувачка відділу туризму та охорони культурної спадщини виконкому Острозької міської ради Олеся Гощук.

Як наголосила пані Анастасія, це – синергія зусиль двох команд, адже робота над «віртуальним музеєм» дещо доповнює інновації Музею книги. Зокрема, у форматі віртуальної реальності охочі зможуть побачити й пригадати вигляд зал Луцької вежі до змін.

У Рівному презентували віртуальний музей князів Острозьких

«В оновленій експозиції ми віднайшли «загублений експонат». Це сама вежа, якій уже понад 400 років. Віднині пам'ятка сталі героєм нашої розповіді. В оновленому просторі ми отримали залу, яка може вмістити до 60 глядачів, що підтверджено виступом улюбленого острозького гурту «Вечірня школа». Крім того, тепер тут можна побачити фрагмент оригінальної кладки стін. Ще ми відкрили бійниці, щоб максимально відтворити історичний колорит будівлі. Це, так би мовити, оживить Луцьку вежу», – розповів Андрій Брижук.

Нагадаємо, що над проєктом упродовж трьох місяців працював увесь колектив КЗ «Державний історико-культурний заповідник м. Острога». Окрім змін на першому поверсі вежі, музейники переформатували виставкову залу третього поверху.


Загрузка...
Загрузка...
Коментарі
30 березня
Сьогодні
29.03.2020